O domach opieki

Witajcie, dzisiaj temat dość trudny, jednak myślę, że warto i jego poruszyć, a mianowicie domy opieki. Domy opieki to instytucje, w których mogą mieszkać, przebywać lub przychodzić osoby z różnymi niepełnosprawnościami, schorzeniami, a także osoby w podeszłym wieku. W Polsce mamy różne profile domów opieki, podobnie niestety jak różne standardy.

Wózek Inwalidzki, Emerytowany


Takie miejsca są bardzo ważne moim zdaniem w życiu osób z różnych powodów nieradzących sobie lub mających pewne problemy w życiu codziennym - tam spotykają podobnych sobie, uczą się, jak coś zrobić i że można to, a nie tamto, poznają normy społeczne, a także uczą się żyć i tolerować swoje choroby.


Barbie, Lalka, Niepełnosprawny

W takich domach jest specjalistyczna i różnopłaszczyznowa pomoc, a ponadto dostosowane do pacjentów gry i zabawy, elementy edukacyjne, posiłki itp. Domy o wysokich standardach, np. http://www.domyopiekiolimp.pl są wręcz oblegane przez chętnych i niełatwo dostać tam miejsce.

Starszy, Starość, Dziadek


My jako rodzice oraz dzieci nie wyobrażamy sobie oddać członka rodziny gdziekolwiek, jednak czasem taki wybór jest lepszy lub dana osoba sama wyraża chęć przeniesienia się do tego typu miejsca. Powinniśmy wziąć to pod uwagę, ponieważ osoba chora czy niedołężna źle się czuje, wymagając naszej opieki i siłą rzeczy reorganizując nasz plan dnia. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić warunki samego domu, jak i opinie na jego temat, a najlepiej samemu się tam najpierw udać.

Fotel Bujany, Osoby W Podeszłym Wieku

O poradniach psychologiczno-pedagogicznych


Na każdym etapie edukacji warto obserwować swoje dziecko, z różnych względów i pod różnym kątem. Mam tu na myśli jego zachowanie, jak i wyniki w szkole, oceny, postępy lub trudności, predyspozycje itp. Zarówno nauczyciel, jak i - przede wszystkim - rodzic powinien od razu reagować na problemy czy postępy swojego dziecka.

Miłość, Dziecko, Rodzina, Matka, Mama


Jedną z placówek oferujących pomoc, warsztaty i konsultacje przede wszystkim dzieciom, ale też nauczycielom, opiekunom i rodzicom, są poradnie psychologiczno-pedagogiczne, obecne w każdym mieście. To instytucje, które współpracują ze szkołami i przedszkolami, ale są też otwarte na osoby indywidualne, które potrzebują pomocy w związku ze swoim dzieckiem. Można się do nich udać z maluchem oraz dzieckiem starszym.

Chłopiec, Rodzice, Walking


Poradnie psychologiczno-pedagogiczne zajmują się na przykład:
- pomocą w zakresie programu i dalszego rozwoju dziecka wybitnie uzdolnionego,
- pomocą dzieciom z różnymi dysfunkcjami i upośledzeniami,
- organizowaniem warsztatów dla nauczycieli i rodziców,
- organizowaniem zajęć mających na celu uświadomienie uczniom danej niepełnosprawności oraz ukazanie, jak współpracować i nie dyskryminować osoby ją mającej,
- pomoc w pokierowaniu dalszą edukacją ucznia oraz w wyborze zawodu.

Szkoła, Rodzic, Rejestracja, Studiów

Współpraca z poradniami jest bezpłatna i czasami niezbędna, np. jeśli dziecko wykazuje jakąś dysfunkcję, dzięki dokumentowi o niej orzekającemu, wydanemu przez poradnię, może mieć ono nieco obniżony i dostosowany do siebie program zajęć, testów czy zadań.

Witajcie miłośnicy rodzin!

Policja w służbie rodzinom?

W Polsce odnaleźć możemy wiele różnorodnych instytucji zajmujących się usługami związanymi z pomocą rodzinie. Wśród nich wyróżnić możemy zarówno instytucje państwowe takie jak na przykład Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie, jak i prywatne jak choćby prywatne domy opieki społecznej. Wśród organów państwowych niejednokrotnie rodzinom muszą pomagać funkcjonariusze policji.

Policja na straży porządku

Policja jest instytucją, która niestety musi dość często odwiedzać niektóre rodziny. Są to głównie te rodziny, w których któreś z opiekunów awanturuje się, zagraża innym, bądź na przykład nadużywa alkoholu. Czasami, choć to trudne, funkcjonariusze są jedynymi osobami, do których mogą się zwrócić pokrzywdzeniu członkowie rodziny. Ich interwencje są niekiedy jedynym sposobem by uniknąć tragedii i poważnego nieszczęścia. Ponadto policjanci doradzają również na przykład pokrzywdzonym jak powinni się zachować i gdzie udać po konieczną pomoc. Często sprawdzają oni doniesienia o nieprawidłowościach w rodzinach zastępczych wraz z pracownikami socjalnymi czy po prostu zajmują się zgłoszeniami ludzi na temat na przykład przemocy względem dzieci. Bywa i tak, że muszą przekonywać na przykład matkę dzieci do tego by dla ich dobra nie chroniła swojego męża, który im zagraża. Ich praca względem rodzin jest więc jak widać nieoceniona i niezwykle przydatna.

Witajcie drodzy czytelnicy!

Dziś mam przygotowany dla Was kolejny post, który będzie dotyczył mnie. Ale nie martwcie się kolejny post który ukaże się na moim blogu będzie już na temat usług i organizacji pomocy rodzinie. Chciałabym po prostu byście dowiedzieli się czegoś więcej o mnie i mojej pasji, której z pewnością się nie domyślacie.

O mnie

Mam na imię Dagmara i mam 20 lat. Studiuję kierunek, który ściśle wiąże się z moją największą pasją, mianowicie ogrodnictwo. Od dziecka jak tylko sobie przypomnę bardzo lubiłam wszelkie zajęcia w ogrodzie związane z ziemią. Nie przerażało mnie to że się pobrudzę, czy że wyskoczy mi nagle jakaś dżdżownica albo inne tego typu zwierzątko. Bardzo cieszyłam się z tego, że moi rodzice mieli ogromny ogród pełen kwiatów i warzyw. Pielęgnowałam je starannie, dbałam o nie a potem cieszyłam się gdy wszystko pięknie rosło. Tym samym wybór kierunku studiów był dla mnie już od pierwszej klasy liceum oczywisty. Chciałam wiedzieć na ten temat jeszcze więcej i móc rozwijać się w tej dziedzinie. Póki co studia podobają mi się i nie mam problemów z ich zaliczeniem. Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam i zapraszam na kolejny post!

Czym zajmują się Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie?

Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie to jedna z głównych organizacji pomocy rodzinie zajmująca się realizacją usług dla niej. Przede wszystkim jednak jest to dla wielu rodzin pierwsza instytucja, która zajmuje się pomocą i do której mogą się zwrócić z problemami. Warto poruszyć tę tematykę i zastanowić się czym tak dokładniej zajmują się MOPRy.

Co rodziny powinny wiedzieć o Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie?

Aby zgłosić się do tej instytucji należy przede wszystkim udać się do najbliższego urzędu gminy bądź urzędu miejskiego (zależnie od miejsca w którym mieszkamy). Jest to jednostka zajmująca się pomocą społeczną na właściwym dla siebie, podległym obszarze. Wielu mieszkańcom MOPSy kojarzą się wyłącznie z instytucją zajmującą się przydzielaniem i wydawaniem zasiłków dla biednych rodzin. Jak wygląda prawda?

Zadania Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie:

Podstawowym zadaniem MOPRów jest przede wszystkim faktycznie udzielanie zasiłków dla najbardziej potrzebujących ludzi. Ponadto jednak przydzielają również świadczenia jednorazowe w razie nagłych wypadków. Bardzo ważnym zadaniem realizowanym przez tą jednostkę jest wspomaganie dożywiania najmłodszych w szkołach. Jednym z ich zadań jest również pomoc najuboższym, w tym także osobom bezdomnym znajdującym się na podległym im terenie. Jest to także pierwsza instytucja, która musi zadziałać w razie nieprzewidzianych katastrof czy klęsk, powodujących na przykład to, że ludzie pozostają po nich bez dachu nad głową. Wspierają oni rodziny w walce i przeciwdziałaniu problemom rodzin wynikających z alkoholizmu, narkomanii czy uzależnień któregokolwiek z członków rodziny. Przeciwdziałają oni tej sytuacji poprzez wdrażanie odpowiednich programów informujących. Ponadto pomagają oni uchodźcom oraz osobom niepełnosprawnym.

Rodzino nie jesteś sama!

Czasami, gdy coś idzie nie po naszej myśli i nagle kilka wydarzeń działających na naszą niekorzyść zbiega się w czasie myślimy o tym, że zostaliśmy już sami. Tymczasem rodziny, którym dzieje się krzywda mogą zgłaszać się po pomoc do różnych organizacji pomocy rodzinie, jednak często nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Rodziny boją się prosić o pomoc, bo nie wypada, bo co powiedzą inni, bo przecież innym żyje się gorzej. Wymówki można mnożyć, a niewiele to zmieni. Najlepiej rozpocząć poszukiwania pomocy od Internetu. Można znaleźć w nim informację na temat tego do jakiej instytucji należy się zgłosić, by nasza sytuacji uległa znaczącej poprawie. Jeżeli sami nie mamy dostępu do Internetu lub po prostu nie umiemy z niego korzystać z powodzeniem można zwrócić się do pobliskiego urzędu gminy, parafii lub po prostu poprosić kogoś zaprzyjaźnionego.

Pomoc jest na wyciągnięcie ręki!

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Niezależnie od warunków formalnych - stosunku do instytucji małżeństwa - każdy ma matkę i ojca. Bywają rodziny mniejsze i większe, wielopokoleniowe i takie gdzie każde pokolenie tworzy oddzielną jednostkę. Ponadto są rodziny, które świetnie sobie radzą i takie które wymagają mniejszej lub większej pomocy. Niezależnie od tego wszystkiego dla większości rodzina jest najważniejsza, poprawia humor, motywuje do działania, pociesza, wspiera i daje wszystko czego potrzebujemy. W kraju znaleść możemy wiele instytucji, które starają się pomagać rodzinie. Wyróżnić możemy zarówno organizacje państwowe, jak i te pozarządowe.

Dlaczego powstał ten blog?

Założyłam blog po to, by dzielić się z Wami moimi różnorodnymi przemyśleniami na temat rodziny, jak i usług i organizacji pomocy rodzinie. Interesuje mnie to również dlatego, że uważam że takich instytucji powinno być w naszym kraju znacznie więcej i powinny być one jeszcze bardziej prężnie działające niż ma to miejsce dotychczas. Wiele się słysszy o sytuacji rodzin za granicą, niejednokrotnie zazdrościmy tym, którzy tam mieszkają między innymi z uwagi na zaplecze socjalne, do którego mają dostęp. Jest to mój pierwszy w życiu blog, mam nadzieję, że będzie on sukcesywnie się rozwijał, a Wy wesprzecie go swoimi komentarzami. Jeśli jakiś temat związany z nim przychodzi Wam do głowy możecie śmiało dać mi znać w komentarzach - chętnie przemyślę go i może nawet poruszę na tej stronie. Mam nadzieję, że skoro już tu trafiliście, to pozostaniecie ze mną na dłużej.

Do kolejnego postu!